Ruční Šlehač a Pěnič Mléka (ke kávě) - Elektrický i Manuální

Jedním z malých šikovných pomocníků v kuchyni je i šlehač na mléko (šlehač mléka). Má za úkol našlehat mléko, které se následně konzumuje v kávě. V následujícím představení se seznámíte se 3 druhy šlehačů a pěničů. Kromě požadovaného napěnění je žádoucí i zahřátí mléka na teplotu 60°C až 65°C. Dražší řešení mají tuto funkci integrovánu, u mechanických a levnějších elektrických využijeme mikrovlnku nebo sporák.
Ruční Šlehač a Pěnič Mléka (ke kávě) - Elektrický i Manuální

Kolik lidí, tolik chutí. Někdo má rád jen černou kávu a nedokáže si ji představit s mlékem. Jiný má rád trochu klasického mléka na dochucení. Ani jeden z nich nebude zákazníkem u žádného z pěničů a šlehačů. Třetí skupinou jsou lidé, kteří mají rádi hustou mléčnou pěnu, ale nevyžadují tepelnou úpravu. V takovém případě si vystačí s obyčejným mechanickým nebo elektrickým pěničem na baterky. A nejnáročnější gurmáni vyžadují přesnou teplotu mléka a i patřičné napěnění. V takovém případě je nutný plnohodnotný ohřívač. Ať již patříte do kterékoliv ze skupin, tak vám dokážeme doporučit vhodný výrobek.

Druhy a typy šlehačů na mléko

V nabídce se setkáme se třemi druhy šlehačů a pěničů mléka.

Mechanický šlehač a pěnič

Nejobyčejnějším typem jsou klasické malé metličky, které vznikly z větší verze, která se používala například na přípravu těsta na palačinky. V tomto případě bývají celé z oceli, ale kvalita přípravy pěny není vysoká. Proto tuto metodu nedoporučujeme a nebudeme ji ani dále zmiňovat.

Lepším řešením je šlehač na mléčnou pěnu v podobě průhledné mísy s poklopem, ve kterém je zabudován pohyblivý filtr. Jehož rukojeť vyčnívá až nad poklop. Celá práce se vykonává pohybováním rukojetí nahoru a dolů. Oproti elektrickým šlehačům je zde výhoda v naprosté spolehlivosti a nezávislosti na energii. Manuální šlehače se vyrábějí v provedení s nerezovou nádobou nebo s nádobou ze skla. Nerezové provedení je samozřejmě dražší. Pokud se rozhodneme pro manuální šlehač, tak se budete pohybovat jiné cenové relaci. Překvapivě jsou dražší než elektrické verze. Nejobyčejnější (skleněné) začínají na 400 Kč. Dražší (nerezové) se pohybují v cenové relaci nad 800 Kč. U manuálního se dodávají nádobky ve velikosti okolo 0,4l, což je pro většinu použití naprosto dostatečné.

Elektrický pěnič na mléko

Pěnič mléka elektrický

Daný šlehač si můžete prohlédnout na první a druhé fotografii. Do domácnosti lze doporučit zejména malý ruční šlehač mléka. Není potřeba napájení a je velmi lehký. Energii dodávají dvě (někdy jedna) tužkové baterie, které lze velmi jednoduše vyměnit. Protože je šlehač na mléko používán jen občas a po krátkou chvíli, baterie vydří až jeden rok. Zapínání je ovládáno posuvným spínačem, který má dvě polohy - nelze tedy měnit rychlost otáček. Jelikož je dodáván bez mísy a krytu, tak jej nezapomeňte pustit až po ponoření (či mísu vhodně zakrýt). Při ručním šlehači na mléko nejsme limitování objemem dodávané nádoby, ovšem se nedoporučuje používat větší než 0.3 litru. Ceny se pohybují od nejlevnějších 50 Kč až do 400 Kč. Pamatujte, že baterie nemusí být v ceně balení. Pokud preferujete teplou pěnu, tak mléko nejdříve zahřejte na sporáku či v mikrovlnné troubě.

Elektrický ohřívač a pěnič na mléko

Šlehač a ohřívač mléka

Přístroje z této kategorie mléko nejen napění, ale i ohřejí na potřebnou teplotu. Optimální teplotou je 60°C až 65°C. Jsou vhodné pro přípravu Latté, Cappuccina, Frappé a jiných nápojů na bázi napěněného horkého mléka. Umožňují vždy výběr, jestli chcete ohřívat, pěnit či obojí zároveň. Zároveň jsou nabízeny i automatické programy, které se o vše postarají za svého uživatele (jeden program trvá přibližně 2 minuty). Zde si již s bateriemi nevystačíme a je nutných síťových 230V/50Hz (klasická zásuvka). Přístroj by měl obsahovat odstranitelné víčko, aby jste byli schopni přístroj jednoduše vyčistit.

Doporučujeme šlehače a pěniče mléka ke kávě

Jelikož je nabídka z hlediska typů velmi široká, tak jsem se pokusili z každé kategorie vybrat přibližně jednoho zástupce - nejkvalitnějšího a zároveň nejlevnějšího. Pokud sáhnete po zmíněných přístrojích, tak budete s výběrem spokojeni. Jelikož se jedná o levné zboží a rozdíly mezi značkami jsou nepatrné, tak můžete bez obav koupit přímo doporučený kus. Delší bádání a porovnávání není třeba této problematice věnovat.

  • Banquet Culinaria - ruční šlehač na tužkové baterky, viz. první fotografie. Vyroben je z nerezové oceli a o délce 19 cm. Neobsahuje žádnou nádobku na míchání a mléko pouze napění, neohřeje. Cena: 89,00 Kč.
  • Šlehač Pronto - konkurenční šlehač stejného popisu. Rovněž je celý z nerezové oceli a o délce 22 cm. Doporučujeme koupit spíše Banquet, k Pronto se obraťte až v případě, že by první zmíněný nebyl na skladě. Cena: 350,00 Kč.
  • Tescoma TEO - manuální pěnič s průhlednou skleněnou nádobkou. Máte-li rádi mléko teplé, tak můžete celou nádobu ohřát v mikrovlnce nebo na plynovém či elektrickém sporáku - je z vyroben z kvalitního varného skla. Cena: 399,00 Kč.
  • SENCOR SMF 2020 WH - jedná se o kompletní pěnič a ohřívač mléka v jednom. Vyžaduje připojení do zásuvky. Kapacita 100 ml a doba přípravy přibližně 2 minuty. Lze si určit, kterou ze dvou funkcí chcete zrovna používat a případně je uvést do provozu současně. Cena: 500,00 Kč.
  • Crema Famosa - dokonalý šlehač a ohřívač v jednom. Během pouhých 2 minut připraví hustou pěnu o teplotě 60°C až 65°C. Tepelně izolovaná rukojeť usnadňuje manipulaci a obsluha se nespálí. Kapacita až 150 ml. Cena: 710,00 Kč.
Šlehače a mixéry - slehace.cz