Údržba šlehačů a mixérů - Jak se starat o robot

Stejně jako ostatní kuchyňské spotřebiče i mixéry a šlehače potřebují naši péči. Podívejme se, jak se o ně nejlépe starat. Samozřejmě platí, že důkladná péče a prevence je daleko lepší než následné drahé opravy, vymáhání záruky nebo v nejhorším případě i trvalé zničení bez možnosti opravy. Dodržíte-li alespoň základní pravidla v péči o svůj robot, tak vám může vydržet sloužit až deset let.
Údržba šlehačů a mixérů - Jak se starat o robot

Ať již doma máte mixér, šlehač, robot nebo procesor, tak vždy obsahuje hlavní část s elektronikou a především motorem. Výrobci se snaží zabránit vniknutí vody do této části. Pokud postavíte mixér na mokrou kuchyňskou linku, tak by se nemělo nic stát. Rovněž by nemělo hrozit nebezpečí v případě, že z mísy vystříkne tekutá směs na tělo mixéru. V žádném případě by jste ale neměli tuto hlavní část vystavovat záměrně vodě. V žádném případě nesmíte tyto části umývat pod vodou v dřezu nebo v myčce. V některých případech je nutné pro opravu přístroj rozebrat a opravit. Aby jste nepřišly o záruku, tak nesmíte otevírat vnitřní části (zajištěné šrouby). Stejně tak do těchto skrytých částí nesmí přistupovat neoprávněně servis. Tyto opravy vždy nechejte na autorizovaném prodejci. Nepřijdete tak o záruku a neriskujete své zdraví po laickém zásahu do vnitřní struktury.

Čistíme a udržujeme jednotlivé části mixéru

Skleněná mísa na míchání směsi se může umývat v myčce jako ostatní běžné kuchyňské vybavení. Stejně tak lze umývat i metly. Mají-li povrchovou úpravu, nevkládejte je mezi ostatní nádobí, ale využijte v myčce speciální vrchní polici. Pokud by jste je vložili do společné přihrádky s příbory, tak by jste mohli poškodit jejich lesklý povrch. Pamatujte, že do myčky a pod vodu může jen skleněná mísa a šlehací metlice. Naopak do myčky nevkládejte tělo šlehače či mixéru. Ani odjímatelné plastové díly a nástavce.

Varování před elektrickým proudem

Na čištění žádných částí nikdy nepoužívejte drátěnky ani kovové kartáčky. Povrch by se mohl poškrábat a ztratil by svůj lesk. Tato rada se týká především ocelových misek, ale i ostatních plastových krytů. Pokud nelze jednoduše smýt zatvrdlou směs, tak ji nechejte chvilku odmočit. Pro omytí těla přístroje použijte navlhčený hadřík a povrch následně osušte suchou utěrkou - jedná se o elektronické zařízení, které by nikdy nemělo přijít do přímého styku s vodou. Hrozí jak koroze vnitřních částí, tak i poškození citlivé elektroniky. V neposlední řadě i vzniká možnost vašeho úrazu. Na očištění ploch okolo spínačů výborně platí vlhký hadřík namočený v citrónové šťávě, nezapomeňte ale následně vše opět vysušit.

Bezpečnost při zacházení se šlehači a roboty především

Na šlehače a mixéry si musíte dávat v domácnosti veliký pozor. Spojují několik nebezpečí dohromady - točivý pohyb, řezání a elektřinu. Při šlehání si dávejte pozor na volné dlouhé vlasy, které by se mohly namotat na metlice. Dávejte si speciální pozor na tyčové mixéry - jejich ocelové ostří je zcela odhaleno a není ničím kryto. V neposledním případě pamatujte na to, že pracujeme v mokrém prostředí (kuchyně) s elektrickým přístrojem. Vyhněte se zbytečnému vystavování těla mixéru vodě a kapalným mixovaným směsím.

Před samotným čištěním se ujistěte, že je přístroj odpojen od sítě. Stejně si počínejte i při odjímání metliček na šlehání. Zvláště u ručních verzích stačí, aby vám sjela ruka po vypínači a metličky se ihned roztočí. Rozebírejte a skládejte proto přístroje jen odpojené od sítě. Stejně tak postupujte i v případě, že se chystáte některou z částí vyčistit.

Vždy pamatujte na anglické přísloví "Better safe than sorry" - tedy "Lepší býti opatrný, než-li později litovat". Budete-li používat zdravý selský rozum, tak vám při manipulaci s těmito přístroji nehrozí žádné nebezpečí.

Šlehače a mixéry - slehace.cz